Посещението се осъществи по инициатива на Асоциация „Докосни дъгата“, а част от отбора и посланик на мира бе едно от златните ни момичета Мадлен Радуканова
Отбор от международната щафета Пробег на мира, чиято мисия се изразява в разпространяване на посланието на мира, днес посети УМБАЛ “Света Марина” в град Варна. Част от отбора и посланик на мира бе едно от Златните ни момичета по художествена гимнастика Мадлен Радуканова.
Посещението се осъществи по инициатива на Асоциация „Докосни дъгата“ и бе съпътствано от няколко значими събития, провели се при спазването на всички противоепидемични мерки. С признателност и благодарност за усилията и грижите на лекарите, отборът постави паметна плоча в красивия парк на болницата. До плочата се посади и красив сребърен смърч – символ на единството и вечността на посланието на мир и хармония. Университетска многопрофилна болница за активно лечение “Света Марина” е първата болница в България, която е част от проекта цветята на мира. Над 1000 природни забележителности, архитектурни обекти и значими местности са получили званието Цвете на мира. Мисията на Цветята на мира е да предлагат ежедневни напомняния за нашия всеобщ стремеж към мир.
За Цветята на мира основателя на Пробега Шри Чинмой казва: “Цветята на мира приканват всяка нация и всяко човешко същество с любов, топлота и молитва, да се съберат и да строят мирно и блажено Единство-Сърце-Дом-Гнездо.”
Проф. Андонова – Изпълнителен Директор на УМБАЛ Света Марина – гр.Варна официално прие факела на мира и откри плочата с думите:
“Благодаря за това, че нашата болница е избрана като първата болница, която става част от тази идея. Идеята за хармонията е много важна в днешно време, особено в ситуацията в която се намираме в момента. Вие знаете че вече две години сме в извънредна ситуация, работим под напрежение. Работим под непрекъснат натиск. Но именно благодарение на такива добри инициативи, днес е денят отново да си припомним, че имаме нужда от хармония в душите си, от мир със себе си, да използваме да кажем на всички колеги, за тези които се обръщат за помощ към нашата болница, че в крайна сметка ние сме от една и съща страна да съхраним живота и да съхраним здравето на хората, да помогнем на тези хора и е редно всички усилия които се полагат да бъдат видени, да бъдат отразени и мисля, че по този начин вие още веднъж засвидетелствате към всички колеги в България, не само в България, за това че нашия труд, не само това което правим в момента, трябва да се цени. Действително това което ние правим заедно с вас е да разпространяваме надеждата, вярата в един здравословен и по-добър начин на живот, за което действително благодаря от името на ръководството на болницата и всички които ни подкрепят днес.”
В посаждането на дървото участваха както от управлението на болницата, така и специализанти.
Посещението на отбора завърши в пресцентъра на болницата, където Пробега на мира дари 10 картини “Джарна Кала” част от изкуството на основателя на Пробега на мира Шри Чинмой. Картините си Шри Чинмой нарича „Джарна Кала“, което в превод от бенгалски означава „Фонтан на изкуството“. Четките и боите докосват платната по-бързо от мисълта и така творецът създава цветни картини, които оживяват и говорят на сърцето. Именно там е скрит и източникът на вдъхновението за тяхното пресътворяване.Някои сравнят, че това са творения, които празнуват живота в цялата му пъстрота и омайност и които вдъхновяват нови, градивни начала.
Пробега на мира е международна атлетическа щафета, която прекосява държави и континенти, пренасяйки запален факел – символ на всеобщия стремеж на човечеството към свят на мир и разбирателство. Провеждан вече трето десетилетие, Пробегът е най-мащабната и най-продължителна масова проява, посветена на мира, като участниците в него са изминали над 600 000 км. Той е основан през 1987 г. от радетеля за мир Шри Чинмой – спортист, философ, художник, музикант и поет, посветил живота си на идеала за световно единство.
“Философията на новото хилядолетие ще бъде: не гледайте грешките в живота на другите, не гледайте грешките в своя живот. Наложете си да виждате само добрите неща, които сте направили, всички добри неща, които планирате да направите и всички добри неща, които другите са направили. В следващото хилядолетие целта на философията ще бъде да виждаме само светлината в себе си и светлината в другите.”
От “Философия на новото хилядолетие” на Шри Чинмой
***
Олимпийската шампионка по художествена гимнастика Мадлен Радуканова избра днешния специален ден, за да обяви и началото на своята лична инициатива, наречена „Година на благодарността“, която ще стартира официално на 20 януари от град Плевен.
Кампанията ще се провежда през всичките 12 месеца от 2022 година, като всеки месец „златното момиче“ планува да бъде на различно място в страната, за да се срещне с деца и младежи, които имат нужда от подкрепа, от менторство и от добър пример.
„Аз зная колко е важна дори една добра дума, казана в точен момент, затова ще дам всичко от себе си, за да бъда полезна там, където е възможно. Ще съм благодарна да се срещна очи в очи с хората, които ме подкрепиха и чиято любов ме изтласка към върха. Нося в сърцето си огромна благодарност към всички, които ми помогнаха да стъпя на най-желания спортен връх – заветната шампионска стълбица на олимпийските игри“, сподели Мадлен.
Повече подробности, както и график с конкретните събития, предстои да бъдат обявени на официалната страница на „Година на благодарността“ във Фейсбук, а инициативата ще се реализира в партньорство с Асоциация „Докосни дъгата“, издателство „СофтПрес“, Пробега на мира, УМБАЛ “Света Марина” – Варна и Медицински университет – Варна.