Почетният консул на Италия в Пловдив Джузепе де Франческо, сребърният медалист от Европейското първенство по борба в Загреб през 2023 г. Микяй Наим и спортният журналист Радостин Любомиров, в ролята на модератор, проведоха дискусия с ученици от Средно училище „Христо Ботев“ – град Айтос по проекта „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“, изпълняван от Асоциация“ Докосни дъгата“, с председател д-р Денислава Ангелова.
Де Франческо защити думите си, като даде за пример историята на италианския пилот във Формула 1 Алесандро Дзанарди, който претърпява тежка катастрофа на пистата Евроспийдуей Лаузиц в Германия, вследствие на което са му ампутирани двата крака. Въпреки това печели златни медали на параолимпийски игри. „Това е пример за човек, който не е зависим от хората, и живее нов живот“, заключи Джузепе де Франческо.
„Спортът ме е предпазил от зависимостите. В залата израстваш не само физически, но психически и като личност. Следвайте правилните примери. Моят е 7-кратният световен и 7-кратен европейски шампион Валентин Йорданов“, заяви Микяй Наим.
Всички гости на събитието се обединиха около мнението, че поставянето на цели е рецептата за борба със зависимостите. „Аз съм роден в Перник и много мои познати имаха зависимости, но целта ми да стана спортен журналист ме държеше далеч от тях“, обясни Радостин Любомиров, който бе и модератор на дискусията.
След като отговори на редица въпроси от учениците, Микяй Наим проведе демонстрация на тепиха с младежите, в която показа любими свои хватки, сред които „самолет“ и „мелница“.
Проектът „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“, с № НПИМД-004-КО1-ОБЛ-2024, е плод на усилен труд и ангажираност от страна на Асоциация „Докосни дъгата“ и Министерството на младежта и спорта чрез Националната програма за изпълнение на младежки дейности по член 10а от Закона за хазарта (2023-2025). Проектът е насочен към създаване на информирана и ангажирана общност, която не само осъзнава рисковете, свързани със зависимостите, но и работи активно за тяхното предотвратяване. Целта е младите хора в България да развият критично мислене, да разпознават рисковите ситуации и да избират здравословния и осъзнат начин на живот.