Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов и редица спортни звезди, сред които олимпийската шампионка Ивет Горанова, двукратният сребърен медалист от европейски първенства по джудо Ивайло Иванов, носителят на световната титла на Универсалната боксова организация Йосиф Панов и младите надежди на българския бокс Викторио Илиев и Семьон Болдирев, взеха участие във форум по проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“.
Събитието се проведе в Математическа гимназия „Гео Милев“ – град Плевен и събра над 70 младежи, които бяха вдъхновени от специалните гости на мероприятието. Проектът има за цел да работи за превенция и намаляване на зависимостите сред младите хора в България чрез срещи със съвременни будители в лицето на спортисти и представители на институции.
Сред официалните гости в Плевен бяха:
•Петър Младенов – заместник-министър на младежта и спорта
•Елина Димитрова – заместник-кмет „Хуманитарни дейности“ на Община Плевен
•Ивет Горанова – олимпийска шампионката по карате
•Един от най-добрите джудисти на България Ивайло Иванов –двукратен сребърен медалист от европейски първенства, шампион на Световните военни игри в Ухан (Китай, 2019)
•Викторио Илиев – европейски шампион по бокс за младежи
•Семьон Болдирев – Бронзов медалист от Световно първенство по бокс за младежи за тази година
•Йосиф Панов Пепелянката – носител на световната титла на Универсалната боксова организация
•Русалин Русалинов – почетен президент на Българската национална федерация по карате
•Мариана Костова – треньор по волейбол и заслужил майстор на спорта
•Нели Станева – директор на Регионален военноисторически музей – Плевен
•Ивайло Лазаров – директор на Ученическа спортна школа – Плевен
•Тодор Тодоров – помощник-треньор на БК Спартак Плевен
•Елена Яръмова – популярна спортна журналистка и модератор на дискусията
„Асоциация „Докосни дъгата“, ръководена от д-р Денислава Ангелова, е организация шампион, тъй като се старае да достига до всеки един млад човек в различни населени места“, заяви в откриващото си слово заместник-министър Младенов. В навечерието на международния ден на доброволчеството той насърчи младежите да бъдат активни посланици на отговорното поведение и доброволческата дейност, каквато самият той е осъществявал.
Ивет Горанова продължи дискусията, модерирана от Елена Яръмова, разказвайки какво е преживяла през изминалата седмица на турнир в Русия, където безапелационно триумфира:
„Не ми работеха социалните мрежи. Първите 3 дни бях заета и се чувствах добре, но после усетих, че имам зависимост. Опитвам се да балансирам, трудно ми е. Ако успеем да оставим телефона на заден план обаче, виждаме колко по-красив е животът, колко по-продуктивни, удовлетворени и успешни можем да бъдем“, подчерта олимпийската шампионка, която говори още за работата с ментален треньор преди Игрите в Токио и как се справя със стреса преди състезание. Почетният президент на Българската национална федерация по карате Русалин Русалинов призова младежите да намерят добрата зависимост, каквато е спортът, чрез която да се чувстват удовлетворени.
Джудистът Ивайло Иванов акцентира върху поставянето на цели, което му помага във всички сфери на живота, включително ограничаването на времето с дигитални устройства в ръка. По време на вдъхновяващото събитие Йосиф Панов, познат като „Пепелянката“, сподели как спортът е формирал личността му и му е помогнал да избегне опасностите на средата, в която е израснал. В квартала, където е прекарал детството си, често е бил заобиколен от неблагоприятни примери, но е търсил насоките на хора, които го подкрепят и съветват.
„Обкръжението е от съществено значение. Ако искаш да станеш шампион, трябва да мислиш за тренировките, храненето, почивката и съня“, подчерта Панов, обръщайки внимание на важността на дисциплината и целеустремеността. Той наблегна на това, че никога не е прибягвал до забранени субстанции, благодарение на подкрепата на треньорите и личната си решимост.
Викторио Илиев, друг талантлив боксьор, допълни темата със спомени за своите избори в живота. Той разказа за трудните моменти, когато е виждал ефектите на зависимостите и е решавал да тръгне по различен път. „Следвах примера на спортистите, които показваха, че усилията се отплащат“, заяви Илиев. Той изрази съмнения относно използването на телефони преди състезания, тъй като „психическото напрежение се увеличава и концентрацията се губи“. Илиев напомни: „Тренирайте, не взимайте лоши примери и ще се чувствате по-добре.“
Тодор Тодоров също допринесе с размисли за влиянието на спорта върху обществото. „Спортът създава общност, която е зависима от добрия пример. Не става дума само за медали и постижения. Той изгражда дисциплина и воля.”, каза той. С думите си подчерта значението на всички участници в спортния процес – треньори, ръководители и поддръжници.
Мариана Костова отбеляза присъствието на млади, активни ученици, които не само постигат успехи в науката, но и в спорта. Тя цитира Ивет Горанова: „Никога не бъдете в стадото – различавайте се, давайте добрия пример и подавайте ръка на нуждаещите се.“ Тази философия, според Костова, е есенцията на истинския лидер.
В разговора за стреса, който бе определен като „проблем номер едно“, Русалин Русалинов обясни, че той е неизбежен, но спортът е мощен инструмент за справяне с него.
На въпрос какво е усещането да се качиш на първото място на стълбицата, Ивет Горанова разказа за трепета и гордостта при звученето на българския химн. Тя сподели личен момент, когато 20 дни преди Олимпийските игри в Токио е почувствала самотата, но е осъзнала, че успехът изисква да покажеш себе си и да действаш с увереност: „Ако не ти, кой друг?“
Викторио Георгиев се включи със своето мнение, че „на върха не е самотно“, стига да имаш верни хора до себе си. Според него шампионите трябва да останат здраво стъпили на земята и да преценяват внимателно кои са истинските им приятели. На финала на дискусията думата взеха изявени ученици, които имат забележителни спортни успехи.
Проектът „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“, с № НПИМД-004-КО1-ОБЛ-2024, е плод на усилен труд и ангажираност от страна на Асоциация „Докосни дъгата“ и Министерството на младежта и спорта чрез Националната програма за изпълнение на младежки дейности по член 10а от Закона за хазарта (2023-2025). Проектът е насочен към създаване на информирана и ангажирана общност, която не само осъзнава рисковете, свързани със зависимостите, но и работи активно за тяхното предотвратяване. Целта е младите хора в България да развият критично мислене, да разпознават рисковите ситуации и да избират здравословния и осъзнат начин на живот.