Проектът „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“ е ориентиран към предотвратяване и намаляване на хазартната зависимост, както и всички други видове зависимости, сред младежите в България.
С оглед на сериозните последици от хазартната и други зависимости върху физическото и психическото здраве, финансовата стабилност и социалната интеграция на младите хора, проектът се стреми да осигури подходящи образователни ресурси, подкрепа и предупреждение за тях.
Целта на проекта е да създаде информирана и ангажирана общност, която да разбира рисковете, свързани с хазартната и друг вид зависимост, и да работи активно за тяхното предотвратяване.
Чрез образователни форуми, спортни активности и тренинги, проектът се стреми да информира младите хора за негативните последици от хазартната и друг вид зависимост, да ги насърчи да развият критично мислене и да разпознават рисковите ситуации.
Проектът включва активности като създаване на спортни мероприятия, провеждане на форуми с дискусии в голяма част от включените общини, организиране на интернет кампании за повишаване на осведомеността, както и разработване на онлайн, видео ресурси за подкрепа и съвети за младите хора.
Една от ключовите стратегии на проекта е партньорството с местни органи, младежки организации и други заинтересовани страни. Чрез сътрудничеството с тези партньори, проектът се надява да установи широка мрежа от ресурси и подкрепа, която да подпомогне усилията за предотвратяване на хазартната зависимост сред младите хора.
В обсега на проекта се включват различни дейности за подкрепа и рехабилитация на младежи, които вече са засегнати от хазартната или друг вид зависимост. Тези дейности ще включват в себе си консултации, терапевтични групи, съвети за финансово управление и други.
Проектът „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“ има очакванията да допринесе за създаването на по-здравословна и устойчива общност, в която младите хора са защитени от вредните последици на хазартната или друг вид зависимост и имат възможността да развият пълноценен и качествен живот.
Целевата група на проекта „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“ обхваща широк спектър от младежи в България, които са подложени на риска от хазартната или друг тип зависимост или са вече засегнати от тях.
Тази група включва младежи в различни възрастови категории 15-29г., младежи от различни социални и икономически среди, включително младежи от семейства с ниски доходи, младежи от етнически малцинства, младежи с увреждания и други уязвими групи. В целевата група са включени младежи, които са учащи, работещи или безработни, младежи с различна мотивация и от региони с различна социално – икономическа характеристика.
Планираните проектни дейности обхващат 1400 младежи от 4 области, които ще се реализират в 9 общини: (Област Плевен – град Плевен, град Никопол, град Кнежа: Област Видин – град Кула, село Ружинци: Област Смолян – град Смолян, град Рудозем: Област Бургас – град Бургас и град Айтос)
Продължителност на проекта – 6 месеца
Цели на проекта:
Ø Подобряване на физическото и психическото здраве на младежите.
Ø Предотвратяване развитието на хазартната и друг вид зависимост сред младежите, което допринася за опазването на техните физическо и психическо здраве, както и за подобряването на техния стандарт на живот.
Ø Подпомагане на образованието и професионалното развитие на младежите.
Ø Насърчаване на активното гражданско участие и участие на младежта в обществения живот.
Ø Включване на младежите в обществените дейности и повишена мотивация за активно участие в решаването на проблеми като хазартната и друг вид зависимост в техните общности.
Ø Подпомагане на младежкото предприемачество и иновациите.
Ø Засилване на социалната интеграция и социалното включване на младежите.
Ø Създаване на общностна обстановка, насърчаваща подкрепата и солидарността между младежите за преодоляване на социалната изолация и маргинализация, свързани с хазартната зависимост.
Ø Всички тези цели са в съответствие с основните принципи и ценности на Националната стратегия за младежта на България (2021-2030) и ще допринесат за устойчивото развитие и благополучието на младежта в страната.