Асоциация „Докосни дъгата“ и Министерството на образованието и науката започват информационна кампания за деца с Диабет Тип 1. За това се договориха от ръководството на Асоциацията и представители на ведомството.
На провела се среща, на която МОН бе представено от зам.-министър Мария Гайдарова и директорът на Дирекция „Приобщаващо образование“ Грета Ганчева, а Асоциацията – от д-р Денислава Ангелова, ръководителя на отдел „Правен“ Антония Корчева, Лорета Иванова от отдел „Здравен“, както и от Тодор Димитров – Торино от творческия отдел, който е и лице на „Докосни дъгата“, бе договорено съвместно сътрудничество за организирането на информационната кампания, която да обхване училищата в страната.
Преди дни Асоциацията се обърна към МОН, МЗ и МТСП със специално писмо, в което бяха набелязани основни проблеми пред децата и младежите, страдащи от Диабет тип 1. Те засягаха липсата на равни възможности за достъп до образование на деца с хронични заболявания, липса на разбиране от педагогическия персонал в детски градини и училища, липсата на медицински персонал, който да поеме отговорност за безопасен престой на деца с хронични заболявания в учебното заведение. Поставени бяха и въпроси за ограниченията на деца и младежи с диабет до извънкласни мероприятия и спортни дейности (екскурзии, спортни мероприятия, часове по физическо възпитание) поради неангажираност на педагогически и медицински персонал; както и за забраната за внасяне и ползване на нужните пособия за проследяване на кръвна захар (глюкомер, мобилен телефон) по време на зрелостни изпити и по време на час. И днес, в 21-ви век, е забранено спешното поемане на храна по време на изпит/час в случай на хипогликемия. За радост на „Докосни дъгата“ от Министерството на образованието и науката реагираха светкавично.
По време на срещата бе представен и казусът с дете от Русе – физически и психически малтретирано от свои съученици, които само преди броени дни използваха хроничното му заболяване за подигравка, и произнасяха думата „диабет“ като присъда и наказание. Вече седмица класният ръководител на детето, както и ръководството на училището, бездействат.
„Ако държавата има дългосрочна стратегия за решаването на тези проблеми, съм готов да я защитя публично“, заяви певецът Тодор Димитров – Торино, представител на Асоциацията, и добави, че е имал хиляди срещи с деца с хронични заболявания. „Прави впечатление, че медицинският и педагогическият персонал не могат да разпознаят симптомите на хипер- и хипогликемия у децата, а последиците от това може да са негативни в краткосрочен и дългосрочен план за децата. Затова децата с хронични заболявания още от най-ранна възраст се чувстват изолирани, трудно усвояват учебния материал и се чувстват аутсайдери“, каза още Димитров по време на разговорите.
На срещата в МОН Асоциация „Докосни дъгата“ представи проблемите, за които алармират деца с Диабет Тип 1 и други хронични болести. Те касаят директори на училища, учители, педагогически персонал, медицински сестри, педагогически съветници.
За щастие, зам.-министър Гайдарова бе напълно запозната с казусите, като сподели опита си от времето, в което е била директор на училище в Пловдив и подчерта колко е важно да се обръща специално внимание на децата с хронични заболявания. Така например, в качеството си на директор е инициирала създаването на отделна „стая за родителя“, в която родителите, децата, учителите и медицинските лица провеждат свободно своите разговори, споделят притесненията си и могат спокойно да общуват с екипа на училището. Асоциацията получи пълната подкрепа от Министерството в лицето на зам.-министър Гайдарова за информационна кампания, в която да се обясни нуждата от здравословно хранене, активен начин на живот и спорт в училищата. В кампанията ще бъде обяснено и ежедневието на дете с Диабет Тип 1, какви медикаменти са му нужни и какъв начин на живот трябва да води то в детско заведение или в училище.
От Министерството изразиха готовност да съдействат при всеки случай на нарушение на права на децата с диабет на територията на учебните заведения в страната. Зам.-министър Гайдарова заръча всеки сигнал, приет в правния отдел на Асоциацията, да бъде докладван в писмен вид до министерството, за да може то да съдейства за по-бързото и ефективно решаване на проблема.
Наредбата за лекарските кабинети има спешна нужда от промяна, подчертаха представителите на МОН. Те обещаха още пълната информация за нуждите на дете с Диабет Тип 1 да бъде спусната до всички училища в страната.