Н. Пр. Йелена Филипович-Стоянов – посланик на Черна гора в България, Сдружение „Младежки гвардейски отряди“ и Асоциация „Докосни дъгата“ стартираха Менторската програма под надслов „Младежите на България и Черна гора – мост за нови възможности“. В първата среща, която се проведе в Регионалната библиотеката „Пейо Яворов“ в Бургас, участие взеха представителите на IV Ученически гвардейски отряд при ПГЕЕ „Константин Фотинов“, VI Ученически гвардейски отряд при СУ „Христо Ботев“ – Айтос и ученици от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ – Бургас.
Гости на събитието бяха началникът на РУО Бургас Петя Петрова, директорът на ПГЕЕ „Константин Фотинов“ Павлина Градишка, директорът на СУ „Христо Ботев“ Пенка Кирязова и директорът на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ Милена Андонова.
Н. Пр. Йелена Филипович-Стоянов бе приветствана от своеобразния домакин на събитието Петя Петрова с думите: „От свое име и от името на РУО Бургас искам да изразя радостта си от факта, че този дискусионен форум за европейската принадлежност на българските младежи стартира именно тук. Това е огромна възможност за учениците. Те ще бъдат мотивирани от всички инициативи по Менторската програма да поемат важни стъпки към личностното си усъвършенстване“.
Директорите на гимназиите от бургаска област благодариха на д-р Денислава Ангелова – председател на Сдружение „Младежки гвардейски отряди“ и на Асоциация“ Докосни дъгата“, за възможността възпитаниците им да се включат в инициативата и изразиха готовност за участие и в други инициативи, които са полезни за бъдещето на младите хора.
Последва клип от ПГЕЕ „Константин Фотинов“, посветен на участието на младежите от гимназията в проект по програма Еразъм+. Срещата продължи с презентация на Еда Юмерова и Самуил Щерев от СУ „Христо Ботев“ – Айтос за дейността на VI Ученически гвардейски отряд.
Н. Пр. Йелена Филипович-Стоянов поздрави учениците и взе думата, за да разкаже интересната история на Черна гора и процесите по евроинтеграция на страната. Нейно Превъзходителство обясни на младежите как е решила да работи в областта на дипломацията и защо е избрала точно България. Впоследствие отговори на всички въпроси от учениците, които питаха за държавното устройство на Черна гора, спортните постижения на държавата и спецификите на посланическата дейност.
Освен по време на ежемесечните срещи, Н. Пр. Йелена Филипович-Стоянов ще работи и онлайн с младежите. Следващото събитие по Менторската програма под надслов „Младежите на България и Черна гора – мост за нови възможности“ ще се проведе през февруари в Пловдив. Менторската програма ще бъде реализирана като съвместна инициатива с продължителност от м. януари до м. април 2024 г., като в периода на пролетната ваканция на учениците в България – през м. април, избрани участници ще посетят Черна гора с цел обмен на културни практики и традиции. Те имат две възможности да бъдат избрани:
1. Да напишат есе, в което да представят свое постижение, което е променило живота на някой друг.
2. Да направят презентация на тема: Аз и Европа. Моята сила и талант като мост между Черна гора и България
След завръщането си в България младежите ще представят впечатленията си от посещението в Черна гора. За целта ще бъдат организирани специални срещи в училищата им у нас.