Даян дьо Навасел дьо Кубертен, която е потомка на Пиер дьо Кубертен – основателя на съвременните олимпийски игри, бронзовата медалистка от Токио 2020 Евелина Николова, Диана Саватев – заместник-кмет на Община Бургас с ресор „Култура и вероизповедания“, и спортният журналист Радостин Любомиров проведоха дискусия с над 50 ученици от ПГЕЕ „Константин Фотинов“- Бургас, Средно училище „Христо Ботев“ – Айтос и Средно училище „Иван Вазов“ – Поморие по проекта „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“, изпълняван от Асоциация“ Докосни дъгата“, с председател д-р Денислава Ангелова.
Сред гостите на събитието бяха почетният консул на Италия в Пловдив Джузепе де Франческо, председателят на Българската асоциация на спортните журналисти Найден Тодоров, директори и ръководители.
Диана Саватева приветства гостите в Регионална библиотека „Пейо Яворов“ – уникално място, в което всеки може да преоткрие себе си. След това Деян Кубертен зададе тон за дискусията за зависимостите, отговаряйки на въпрос от публиката:
„Зависимостите винаги са били сред нас, те просто се променят с всяка ера. Трябва да бъдем съзнателни, че всички ние сме податливи. Никой не може да каже, че това няма да му се случи. Ще дам пример с пътя на олимпиеца. Не познавам нито един олимпиец, който само е побеждавал. Трябва да се бориш и да правиш избори, пред които се изправяш всеки ден. Ще правите грешни избори, но това е нормално“, обърна се наследничката на създателя на олимпийските игри към младежите. Тя разясни, че спортистите не се сгромолясват в трудните моменти, защото знаят какви са целите им.
„Да се проваляме е част от живота. Това, което ще ни направи силни, е как реагираме, когато паднем. Помнете, че в тези моменти не сте сами. Хората, които ви обичат, са до вас“, допълни Деян Кубертен, която запозна присъстващите с историята на своя прачичо Пиер дьо Кубертен, като направи важно уточнение:
„Пиер не е казал: „Важно е участието, а не победата!“. Това са думи на друг човек. Моят прачичо е имал следното верую: „Най-важното не е да си победител, а да си се борил добре, достойно, да надминеш себе си.“
А една жена, която безспорно се бори добре, е Евелина Николова. Многократната медалистка от големи форуми беше категорична, че спортът предпазва от вредни изкушения и е идеално средство да канализираш енергията си. Носителката на бронзово отличие от Игрите в Токио беше напълно откровена. Тя призна, че е имала доста кризисни моменти – на тренировки и при възстановяване след травма. „Това, което ме стабилизира, е поставената цел. В съзнанието на всеки спортист възникват саботиращи мисли. В този момент трябва да сме осъзнати и да не им позволяваме да ни провалят“, обясни Николова.
След ползотворната дискусия младежите получиха грамоти за участие в проекта, подписани лично от Деян дьо Навасел дьо Кубертен. Учениците се възползваха от възможността да запечатат срещата, като си направиха снимки и с една от най-успешните боркини на България Евелина Николова.
Проектът „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“, с № НПИМД-004-КО1-ОБЛ-2024, е плод на усилен труд и ангажираност от страна на Асоциация „Докосни дъгата“ и Министерството на младежта и спорта чрез Националната програма за изпълнение на младежки дейности по член 10а от Закона за хазарта (2023-2025). Проектът е насочен към създаване на информирана и ангажирана общност, която не само осъзнава рисковете, свързани със зависимостите, но и работи активно за тяхното предотвратяване. Целта е младите хора в България да развият критично мислене, да разпознават рисковите ситуации и да избират здравословния и осъзнат начин на живот.
СНИМКИ: Евелин Георгиев и Пробег на мира
Забележка: На специално посещение от Франция пристига Даян дьо Навасел дьо Кубертен, потомка на Пиер дьо Кубертен, основателя на съвременните олимпийски игри. По покана на Асоциация „Докосни дъгата“ и международната щафета Пробег на мира тя идва, за да сподели с нас идеята на своя прачичо за спорта като мощен инструмент за обединяване на хората от целия свят. Вдъхновен от древногръцките игри, Пиер дьо Кубертен основава модерните олимпийски игри, за да насърчи спортния дух, взаимното уважение и стремежа към отлични постижения, като така съдейства чрез спорта за всеобщия мир и разбирателство.